Všichni naši mazánciIrate Jack Bohemia Platina – Lordík

Tricolorní pejsek, 37,5 cm
Národní vítěz 2003, 2× CAC, 4× Res. CAC
CEA, PRA neg.
Rodokmen
Výstavy
Štěňátka: zatím 34, například naše D, F, G, H, I, K

Je zatím jediným "panem psem" v naší smečce, možná právě to ho nutí být bezkonkurenčně nejrychlejší ze všech. Jeho domácí přezdívka je "černý lotr", protože občas rád zlobí a pošťuchuje, a to nejen naše fenky. Dělá to ale z lásky a z vrozené hravosti, jinak musím říci, že je velmi galantní. Když si někoho oblíbí, má ho opravdu rád a nevadí mu, že ho občas zlobí. Zářným příkladem je desetiletý syn Jakub, který ho zlobí opravdu často a přesto ho má Lordík stále nejraději.

Ze všech našich psíků je právě on ten nejmazlivější.

Jeho předností je skvělá postava a velmi hezká srst.


Candy ze Skalní vyhlídky – Candy

Zlatý plnochrupý pejsek, 39,0 cm
CH BiH, Res. CACIB, 2× CAC
CEA, PRA neg.
Štěňátka: O, P, R, T

Je teprve druhým psem, který přišel do naší rodiny. Říkala jsem si, že po Lordovi to bude mít velmi těžké, ale opak je pravdou. Asi díky své chytrosti si dokáže podmanit všechny své spolubydlící a každá jeho lumpárna mu jednoduše projde. Jeho nádherný pohled s hlavou nakloněnou mírně na stranu jako by říkal: "A udělal jsem něco špatně!?" Ani člověk se na něj prostě nemůže zlobit.

Doufám, že až vyroste, bude stejně jako jeho předkové sklízet obdiv nejen pro svoji milou povahu, ale i krásný exteriér.

Vyrostl ve statného psa dle standardu. Jeho kostra je k jeho přiměřené výšce opravdu silná a pevná, avšak velmi pohyblivá. Hlava má přívětivý výraz s delší čenichovou partií, perfektníma ušima a mandlovým tvarem oka. Prostě typem nezapře své americké předky.

Je to velmi zvídavý pes, který má skvělý pozorovací talent. Vše ze svého pozorování dokáže později výborně zužitkovat. I když jednou se mu zrovna toto nevyplatilo. Když byl v té nejlepší pubertě, prozkoumával na zahradě podrobně vosí hnízdo, takže pak měl hlavně v dolní čelisti a na čenichu několik vpichů a následně pěkně oteklý čenich. Vše nakonec dobře dopadlo, ale dodnes se doma smějeme, že mu právě potom zůstal delší a širší čenich než původně měl.

Jeho přátelská, milá a hravá povaha je stále stejná k lidem i zvířatům.


Sirius Starlet z Benešovské zahrady – Sir

Sirius představuje již čtvrtou generaci našich potomků a máme prozatím velkou radost z jeho vývoje. Povahu má skvělou a zatím to vypadá, že si opět vzal to lepší jak z matky Ori, tak rovněž i z otce Sonyho (původem ze Švédska).Tornado Lou z Ďáblovy studánky – Lady

Zlatá fenka, 34,0 cm
CAJC, Res. CAC, 3× CAC, CACIB
Rodokmen
Výstavy
Štěňátka: Ch, M

Největším kladem této milé fenečky je její skvělý vztah nejen ke všem lidem, ale i k ostatním psům a štěňatům (a to nejen svým vlastním). Je to prostě zlatíčko ve všech směrech.

Její velkou předností je perfektní postava. Přes svou malou výšku je velmi pohyblivá. Jejím nejoblíbenějším druhem sportu je horolezectví. Není proto divu, že její zatím první potomci mají velké nadání a vlohy po ní, což dokazují již nyní v nácviku agility.

Její všestrannost je obdivuhodná, protože pokud se někdo z našich návštěvníků zadívá právě na ni, v tu chvíli se začne nosit jako pravá angliclá dáma a opravdu každého tím okouzlí.

Její jedinou malou neřestí,ale pro ni skvělou zábavou je lovení myší všech druhů a velikostí.


Jessie Joy z Benešovské zahrady – Jessie

Zlatá fenka, 35,0 cm
CH BiH, Res. CACIB, 2× CAC
Displazie (DKK) neg.
Štěňátka: L, O, P, R, T

Velmi mě potěšilo, že jsem se v její povaze a exteriéru nezmýlila. Povahu rozeného diplomata má zřejmě po své matce, zálibu ve sportovní aktivitě, vizáž a srdnatost zase po svém otci. Vzhledem k jejímu mládí s ní ještě občas cloumá puberta (což se projevuje zvláštním druhem tvrdohlavosti), ale ve srovnání s jejími vrstevníky jiných plemen je to slabý odvar.

Od malinka se nechtěla smířit s naším požadavkem, že ať to na konferenčním stolku voní sebelépe, nesmí se sama obsloužit. Vůně linoucí se z čerstvé bábovky byla většinou silnější. Zajímavé bylo ji pozorovat, když ukořistila větší kus: s radostí se rozdělila s ostatními, tak si snadno vybudovala jejich respekt a stala se velmi uznávanou a oblíbenou.

Od každého ze svých spolubydlících se opravdu rychle naučila to nejlepší, co mohla: hravost od Lady, smysl pro humor od Lorda, jak si vždy uhájit své zájmy od Andry a umění diplomacie od Ajmy. A toto vše nyní s láskou předává našemu novému členu rodiny, Candymu.

Je velmi pohyblivá a aktivní, o vše, co vidí, má hned zájem a je nejrychlejší ze všech v naší smečce. Velmi ráda skáče, tím si také výborně udržuje svoji štíhlou postavu.


Only Ornela z Benešovské zahrady – Ori

Zlatá plnochrupá fenka, 35,0 cm
V3 (světová výstava Poznań 2006), vítěž Prahy, Nejlepší mladá šeltie, 4× CAJC, 10× CAC, 3× Res. CAC, 4× CACIB, 2× Res. CACIB, 4× BOB, JCH ČR, CH ČR a BiH, Klubový šampion, Nejlepší vystavovaná fena sheltie (cena časopisu Pes, přítel člověka)
CEA, PRA neg.
Štěňátka: S

Vlastně jsme doma ani neplánovali nechat si hned z prvního zkušebního spojení Jessie a Candyho štěně. Měl ji totiž již před jejím narozením zamluvenou italský mladík Antonio na agility. Když ale přišlo na odběr, zrovna změnil místo a musel se za prací přestěhovat, a tak se stalo, že Ori zůstala doma – naštěstí! Stále rostla do krásy. S povahou neměla nikdy nejmenší problém a je prozatím tou nejlepší šeltií, jakou jsme doma měli. Dnes jsem opravdu velmi šťastná, že dobrá náhoda stála při nás. Ve svých 11 měšících dostala svého prvního vítěze plemene (BOB) z mezinárodní výstavy, když stála nejen mezi nejlepšími z ČR, ale i proti potomkovi z chovatelské stanice Moorwood, a toho si skutečně velmi vážíme.

Z posudků:
Velmi krásná fena, typický představitel plemene, nádherná šeltie, elegantní tvar těla, korektní hlava, nádherný pohyb. Dokonce od anglické rozhodčí!


Happy-Go-Lucky Smaal Kim – Lusy

Zlatá fenka, 34,0 cm
CEA, PRA neg.

Je prozatím benjamínkem v naší smečce a pochází též ze zahraničního krytí jako Candy. Má opravdu velmi sladký výraz. Její výška je sice na dolní hranici, ale celkově má kompaktní postavu a velmi dlouhou a hustou srst, zároveň má nesmírně milou povahu.

Velmi ráda si hraje se všemi hračkami a dokáže k této zábavě strhnout i zbytek smečky.

Lusy je nyní ubytovaná u nové spolumajitelky, paní Lídy Smetanové. Pro informace je možno se obracet na telefon 607 193 685.
Andromeda Blue z Benešovské zahrady – Andra

Modrá plnochrupá fenka, 38,0 cm
CAJC, 5× CAC, 2× CACIB, BOB
Rodokmen
Výstavy
Štěňátka: C, D, G, I, K, N

Je u nás doma nazývána často "modrým bláznem", protože se do všeho vrhá a vše zkouší jako první ze všech našich psů. Je vůdcem celé naší smečky a také nejlépe hlídá.

Její nedůvěřivost k lidem zapříčinili její první špatní majitelé, kteří ji sice naštěstí ještě ve štěněcím věku vrátili a doma už zůstala, ale bylo opravdu co napravovat. Dnes je z ní celkem vyrovnaná fena, v mé přítomnosti se také nechá normálně od cizích lidí hladit. Jen když se kdokoli cizí přiblíží ke štěňatům víc než je zdrávo, zasáhne opravdu rychle.

Její největší předností je, že je opravdu velmi dobrou matkou, a to nejen vlastním štěňatům, takže s oblibou vypomáhá i ostatním fenkám vychovávat i jejich potomky.


Amalie Black z Alminy ohrady – Ajma

Tricolorní fenka, 36,0 cm
2× CAC, BOB, VT
Rodokmen
Výstavy
Štěňátka: A, B, E, F, J

Ajma byla má první sheltie, od které jsem se vlastně vše učila. Naštěstí musím konstatovat, že jako moje učitelka obstála na výbornou. Měla vždy velmi vyrovnanou povahu – hravou, ale klidnou, nikdy ne kousavou, ale vždy věděla, co, kdy a jak udělat, aby to bylo dobře – prostě pes diplomat.

Nepamatuji si, že bych ji někdy učila aportovat, ona to prostě uměla od přírody. Tenisové míčky a podobné hračky chytá ještě ve vzduchu a přes svou výšku je schopná hrát s kopacím míčem fotbal. To jí prostě baví. Fascinovala tím vždy kohokoli z našich návštěvníků a nosila své aportky i jim, ale nejraději dětem.

Největší její předností je krásná a chytrá hlava s nádherným pohledem.

Na své velmi početné potomstvo byla vždy velmi opatrná a s láskou jim předávala vše, co měli vědět. Při jejím posledním vrhu se jí v 7 letech narodilo celkem 8 štěňat. Nyní je již v zaslouženém psím důchodu.

Právě z těchto štěňat jsme doma neodolali a na poslední chvíli si nechali její zlatou dceru, u které mohu již nyní můžu říct, že vizáží je celá po otci (Atrej z Josefovské pevnosti) a skvělou povahu zdědila po své matce. To je naše Jessie.